• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası

0-36 Ay Bebek Gelişimi

                                0-36 Ay Bebek Gelişimi

0-6 ay arası fiziksel gelişim:

 1. Dizlerini karnına doğru çekebilir. Başını yana çevirebilir.
 2. Yüzüstü yatarken başını havaya kaldırır. Hareket eden cisimleri takip edebilir. Ses duyduğunda dinler.
 3. Yüzüstü yatarken başını daha rahat kaldırıp, dik tutabilir. Hareket eden bir insanı bakışları ile takip edebilir. İnsan yüzüne gülümsemeye başlar. Mırıldanma şeklinde sesler çıkarabilir. Sallanan objeleri gözleriyle takip eder.
 4. Kendisi ile konuşulunca gülümser, sesler çıkarır. Cisimleri tutabilir ancak uzanamaz. Başını sesin geldiği yöne doğru çevirebilir, bakabilir.
 5. Başını kontrol eder. Destekle oturabilir. Uyumlu sesler çıkartır. Güler.
 6. Yattığı yerde yuvarlanarak ters döner. Yanına konan eşyaları uzanarak alabilir. Aynadaki görüntüsünü tanır, ona gülümser.

6-9 ay arası fiziksel gelişim:

 1. Yastıklarla desteklendiğinde oturabilir. Biberonunu tutabilir. Cisimleri görebilmek için hareket edebilir, vücudunu ayarlayabilir. Başını sağa sola ve aşağı yukarı hareket ettirebilir. Ebeveynlerini tanır.
 2. Aynı anda iki eline birden birer oyuncak alabilir. Desteksiz oturabilir, iki eline dayanarak öne eğilebilir. İsmi ile çağrılığında karşılık verebilir. Tat seçmeye başlar.
 3. Ellerinden tutulunca doğrulup oturur. “Baba” , “mama” diyebilir. Uzaktaki oyuncaklarına ulaşabilirler.

 9-12 ayarası fiziksel gelişim:

 

 1. Bir yerlere tutunarak ayağa kalkabilir, yürüme hareketleri yapar. Yardımsız oturur, pozisyon değiştirir. “Baba”, “dede”, “mama” gibi çift heceli sesleri çıkarır.
 2. Düşerek oturabilir. “Bay bay” kavramını anlamaya başlar. Kitaptaki resimleri takip etmekten hoşlanır.
 3. Mobilyalara ve ya diğer eşyalara tutunarak yürüyebilir. Otururken arkasında duran cisime ulaşmaya çalışabilir. Hayır anlamında başını sallayabilir.

12-36 ay arası fiziksel gelişim:

 1. Bir eliyle tutunarak yürüyebilir. Yardım almadan ayakta durur pozisyondan oturur pozisyona geçebilir. Mama ve baba dışında 3 –5 sözcük söyleyebilir. Kedi köpek seslerini taklit etmeye başlar.
 2. Yardımsız yerden ayağa kalkar ve yürür. Yürüyüşü paytak adımlarla olur. Merdivenleri emekliyerek çıkar. 4-5 kelimeyi anlayarak söyleyebilir. Bildiği eşyayı isimleriyle çağırır. Eşyaları yere atmaktan hoşlanır.
 3. Kaşıkla yemek yemeye çalışır. Acemice koşar. Yardımla merdiven çıkabilir. Resimleri tanır ve adlandırır.
Hava Durumu
Saat
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam10
Toplam Ziyaret6970